شرکت آذین فورج

۸-ماده-برای-ساخت-فلنج

۸ ماده برای ساخت فلنج


وقتی نوبت به فلنج می‌رسد ، هدف ساده است - آنها به تقویت حلقه ، یقه (طوق)، لبه یا برجستگی روی جسمی مانند لوله، تیر، ستون و غیره کمک می‌کنند. فلنج‌ها سفتی و استحکام بیشتری را همراه با یک سطح اضافه شده برای اتصال شی دیگر فراهم می‌کنند. ساخت فلنج با مواد مختلف امکان پذیر است ،که این موضوع بستگی زیادی به کاربرد، نیاز و متریال لوله‌کشی دارد.

انتخاب اتصالات فلنج به عوامل مختلفی از جمله اقتصاد، فشار جریان، دمای کار و خوردگی محیط بستگی دارد. در زیر هشت ماده مفید برای ساخت فلنج آورده شده است:

 

فلنج مسی:

 

ساخت فلنج

 

فلنج‌های مسی به رسانایی کمک می‌کنند. بهترین چیز این است که آنها غیر مغناطیسی هستند و می‌توانند بار بیشتری را نسبت به مواد دیگر تحمل کنند. آنها همچنین می‌توانند دمای بالا را تحمل کنند. یکی از مکانهای معمول برای فلنج‌های مسی، لوله کشی است. آنها همچنین در قطعات شیر ​​و پمپ‌ها همراه با اجزای الکتریکی و تولید برق مفید هستند.

 

فلنج از جنس تیتانیوم

 

تیتانیوم به دلیل دوام فوق العاده خود مشهور است و از ویژگی‌هایش وزن بسیار سبک آن می‌باشد. تقاضا برای فلنج‌های تیتانیوم در صنعت هوافضا در حال افزایش است. آنها تیتانیوم را برای ساخت هواپیماهای پیشرفته ترجیح می‌دهند. تیتانیوم علاوه بر استفاده در قاب هواپیما، مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما دارد که آن را به یکی از مواد عالی برای موتورهای هواپیما تبدیل می‌کند. خواص آن باعث شده است که یکی از گرانترین مواد تولیدی باشد.

 

فلنج های آلومینیومی

 

هیچ فلزی به اندازه آلومینیوم دراین صنعت محبوبیت زیادی ندارد. این فلزسبک است و دارای نسبت عالی وزن به قدرت است. فلنج های آلومینیوم با پوشش اکسید میکروسکوپی روی سطحشان ارائه می شوند که این موضوع مقاومت به خوردگی بالاتری را ایجاد می‌کند. قاب‌های معماری، تجهیزات دریایی ، چرخ‌ها و قاب‌های خودرو از آلیاژهای آلومینیوم یا آلومینیوم هستند.

 

SUPERALLOYS(سوپرآلیاژها)

 

اساس سوپرآلیاژها بر روی موادی مانند کبالت و نیکل است. معروف است که این فلزات در برابر محیط‌های سخت مقاومت می‌کنند. آنها باید در برابر حرارت زیاد و خوردگی اسید مقاوم باشند در حالی که پوشانندگی نیز دارند. سوپرآلیاژها برای موارد زیر بهترین هستند:

نفت و گاز

صنایع دفاع

قطعات هوافضا

صنایع شیمیایی و دریایی

توربین ها

شیرآلات

سیستم لوله کشی

قطعات پمپ

 

ساخت فلنج از فولاد ضد زنگ

 

فولاد ضد زنگ یکی از متداول ترین موادی است که در تجهیزات سرویس های غذایی، ابزار پزشکی یا سایر ابزارهایی که به ضد عفونی مکرر نیاز دارند، استفاده می‌شود. استفاده از آن به این موارد محدود نمی‌شود. آنها همچنین در کوره ها و کوره هایی که به مقاومت در برابر حرارت بالا نیاز دارند نیز مفید هستند.

 

 

 فلنج ضد زنگ

فلنج ضد زنگ یکی از ترجیحات رایج در بین بسیاری از کاربران است. محصولی به نام فولاد ضد زنگ آستنیتی (austeniti) در تجهیزات رستوران و سایر برنامه‌هایی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بالا و تمیز کردن مکرر دارند، عالی است. فلنج‌های فولادی ضد زنگ دوبلکس و "Martensitic" مقاومت بالاتری در برابر حفره‌ها و ترک دارند.

 

فولاد ابزار

شمش یا شمش فولاد ابزار برای ساخت فلنج مناسب است. دلیل آن این است که آنها حاوی کربن و آلیاژهای دیگری هستند که با آهن ترکیب می‌شوند. این ترکیب به تقویت فولاد کمک می‌کند و باعث استحکام و مقاومت بیشتر در برابر ضربه می‌شود. بیشترین کاربرد فولاد ابزار در کاربردهایی است که در طول کار مداوم به دوام و قابلیت اطمینان نیاز دارند. به عنوان مثال ، فولاد ابزار برای ساخت ماشین آلات تولیدی برای صنعت تولید کاربردی است.

 

فولاد کربن

سازندگان معمولاً از درجه های مختلفی از فولاد کربن استفاده می کنند که به تولید فلنج کمک می کند. این معمولاً به نیاز شکل پذیری ، مقاومت در برابر ضربه ، مقاومت در برابر سایش و سختی بستگی دارد. فولاد کم کربن را مثال بزنید ؛ این ماده مقاوم و بسیار منعطف است زیرا حاوی کمترین مقدار کربن است. فولاد پر کربن هم انعطاف پذیر و هم محکم است. اکثر اجزای خودرو که شامل قاب ، تابه ، گلگیر ، روکش انتقال از فولاد کربنی استفاده می کنند.

 

ساخت فلنج از فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی یکی از محصولات بر پایه آهن است که کمتر از چهار درصد کروم دارد. این فولاد شامل موادی مانند نیکل، مولیبدن، تنگستن، وانادیوم، منگنز، مس و سیلیکون است. فولاد آلیاژی یکی از مواردی است که در ساخت اتصالات لوله کاربرد زیادی دارد. در برابر سایش مقاوم است، سخت تر و بسیار قویتر از آن است که فکرش را بکنید. به غیر از فلنج‌های آلیاژی ، بسیاری از صنایع از فولاد آلیاژی استفاده می کنند. آن شامل:

ماشین آلات صنعتی

نظامی

شیمیایی

انرژی باد

گاز و روغن

هوافضا

 

نتیجه‌گیری

مشخص است که عملکرد فلنج به موادی که از آن ساخته شده است بستگی دارد. از ویژگی های اصلی عملکرد فلنج می‌توان به دوام ، سهولت مونتاژ و وزن اشاره کرد. شما می‌توانید نوع فلنج مناسب را بر اساس نیازهای عملکردی خود انتخاب کنید. امیدواریم با کمک این راهنما ، قبل از انتخاب فلنج خاص، بتوانید تفاوت این هشت ماده را تشخیص دهید.

 

منبع:

https://www.texasflange.com/blog/8-materials-for-constructing-flanges/