شرکت آذین فورج

چگونه از خوردگی فلنج ها جلوگیری کنیم؟

چگونه-از-خوردگی-فلنج-ها-جلوگیری-کنیم؟


چگونه از خوردگی فلنج ها جلوگیری کنیم؟

 

فلنج ها در طول عمر خود می توانند دچار دو نوع خوردگی شوند: شکاف و حفره‌. خوردگی حفره ای در سطح فلنج رخ می دهد و اغلب به صورت گروهی یا خوشه ای ظاهر می‌شود. این نوع خوردگی باعث ایجاد گودال‌ها یا حفره‌های کوچکی بر روی سطح مواد می‌شود. می‌توان با انتخاب آلیاژ بهتر از خوردگی حفره‌ای جلوگیری کرد. میزان بسیار بالایی از خوردگی شکافی زمانی رخ می‌دهد که بین دو فلنج مجاور، ماده‌ای غلیظ ایجاد شود. این نوع خوردگی می‌تواند بسیار مضر باشد زیرا بازرسی از مناطقی که در آن رخ می‌دهد آسان نیست.

روش نظارت بر خرابی فلنج این است که اتصال را باز کنید و سپس بازرسی مفصل و بصری را انجام دهید. این کار به دلیل زمانبر بودن و هزینه ایده آل نیست اما ضروری است. با استفاده از برخی از تکنیک های غیر مخرب پیشرفت‌هایی در جهت بررسی میزان خوردگی فلنج و اتصالات صورت گرفته است.

 

روشهای پیشگیری

 

تعمیر و نگهداری رنگها رایج‌ترین روش برای جلوگیری از خوردگی است. رنگها بر اساس اپوکسی یا اورتان ساخته شده‌اند. بیشتر رنگها به طور مستقیم به عنوان یک پوشش سخت به لایه چسبیده می‌شوند. اگر رنگ بیش از حد نازک باشد، بی‌اثر خواهد بود و اگر رنگ بیش از حد ضخیم باشد، باعث چسبندگی چفت وبست‌ها می‌شود. اندازه‌ها ، اشکال و زاویه‌های مختلف فلنج وجود دارد - ممکن است نتوانید کل منطقه را بپوشانید. پس از بازرسی فلنج ، لایه دیگری از پوشش نیاز به کاربرد دارد. مزیت استفاده از رنگهای نگهدارنده این است که نیازی به تجهیزات تخصصی ندارد.

روشهای مکانیکی معمولاً گیره‌های سفت و سخت یا پوشش‌هایی هستند که در فلنج ها محصور شده‌اند. این گیره ها و روکش‌ها از پلاستیک یا فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند. راه حل دیگر استفاده از نوارهای نیمه جامد است. آنها می توانند از پلیمرهای ویسکوالاستیک، موم ، نفت که برای پیچیدن در پارچه تعبیه شده‌اند ، تشکیل شده باشند. اینها به طور خاص بخاطر حاصیت  دافع آب بودن پلیمرهای نیمه جامد استفاده می‌شوند.

 

خوردگی فلنج

همه روش های پیشگیرانه دارای مزایا و معایب می‌باشند. هیچ راه حلی وجود ندارد که به طور کامل از خوردگی جلوگیری کند. بازرسی‌ها و نگهداری منظم می‌تواند به جلوگیری از خوردگی سریع کمک کند.

 

سه عامل برای مقاومت در برابر خوردگی در شرایط کار

 

  • غلظت عوامل خورنده
  • خلوص عامل خورنده.
  • دمای عامل خورنده (دمای بالاتر به معنی خوردگی سریعتر است.)

 

چند ماده فلنج در معرض ترک خوردگی تنشی هستند. هنگام انتخاب نوع و مواد واشر، این واقعیت باید در نظر گرفته شود. انتخاب واشر مناسب ، برای جلوگیری از خوردگی فلنج در برابر مواد شیمیایی تهاجمی می تواند مفید باشد.

خوردگی فلنج

 

تعمیر فلنج‌های پوسیده

 

هنگامی که سطح فلنج آسیب می بیند ، دیگر با واشر قابل آب‌بندی نیست و باید تعمیر یا تعویض شود. به طور کلی ، چهار نوع اساسی از تعمیرات را باید در نظر گرفت:

 

  • حذف فلنج خورده  شده و جوش دادن فلنج جدید.
  •  افزودن مواد و ماشینکاری محل آب بندی شیار یا شیار حلقه‌ای.
  • استفاده از مواد ترمیم کننده کامپوزیت پلیمری برای بازسازی سطح فلنج.
  • دستگاه‌های قابل حمل در محل که می‌تواند کمک کند.

 

تعمیر صورت فلنج  

 

دستگاه روکش فلنج محصولی ایده آل برای ماشینکاری سطح آب‌بندی فلنج است. این دستگاه به انجام دقیق و سریع کار کمک می‌کند. طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای شما در دسترس است. این شامل مدلهایی است که می‌توانند به صورت خارجی یا داخلی نصب شوند. ماشینها قادرند قطرهای کوچک به اندازه 2 اینچ و قطرهای بزرگ به اندازه 120 اینچ را روکش کنند.

 

حذف فلنج

 

هنگامی که تعمیر فلنج غیرممکن می‌شود، گزینه باقی مانده حذف کامل فلنج است. شما می‌توانید آن را با استفاده از یک برش لوله‌ای با قاب شکاف دار (تاشو) انجام دهید. طبق پیشنهاد ، دستگاه شامل دو بخش ثابت و محکم شده به یکدیگر در اطراف قطر لوله است.

 

نتیجه‌گیری

 

شما می‌توانید با روش‌های متعدد از خوردگی فلنج جلوگیری کنید، زیرا انواع مختلف فلنج‌ها به روش‌های متفاوتی نیاز دارند. هنگام برخورد با اکسید کننده‌های شیمیایی/اسید HF ، انتخاب واشر محکم که از خوردگی جلوگیری می کند ضروری است.

به عنوان یک راه حل پیشگیرانه برای تجهیزات کارخانه ، طول عمر آن را افزایش دهید و از توقف‌های پرهزینه جلوگیری کنید ، بهتر است هنگام نصب واشر از مقادیر گشتاور توصیه شده و تکنیک های مناسب پیچ و مهره استفاده کنید. بازرسی‌های منظم نیز می‌تواند از وقوع سریع خوردگی جلوگیری کند.

 

https://www.texasflange.com/blog/how-to-avoid-corrosion-on-flanges/