شرکت آذین فورج

نکاتی که باید قبل از خرید فلنج بدانید

نکاتی-که-باید-قبل-از-خرید-فلنج-بدانید

نکاتی که باید قبل از خرید فلنج بدانید

 

فلنج یکی از مهمترین عناصر در صنایع نفت و گاز است، اما یک واقعیت انکارناپذیر است که انتخاب آنها می‌تواند برای یک مصرف‌کننده متوسط ​​کمی سخت و پیچیده باشد. امروزه بیشتر سیستم‌های لوله کشی به فلنج‌ها برای عملکرد صحیح خود متکی هستند. با این حال، نگهداری فلنج چیزی است که اکثر مردم به درک نمی‌کنند. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد فلنج داشته باشید، خطر کمتری در عملکرد وجود دارد.

در زیر چند واقعیتی آورده شده است که ممکن است از آنها در مورد فلنج آگاهی نداشته باشید. آنها موارد کلیدی هستند که برای کمک به ادامه عملکرد اجزای موجود در صنایع خدمات خط لوله ضروری هستند.

 

انواع مختلفی از مواد را پیشنهاد دهید

 

شما باید بهترین درجه مواد را برای برنامه خود بخرید. وقتی گوشه‌ها برش می‌خورند، همه چیز می‌تواند چالش برانگیز باشد و هزینه تعمیر و نگهداری آن حتی بیشتر شود. شما باید در خرید فلنج متناسب با نیازهای کلی پروژه خود سرمایه‌گذاری کنید.

 

بنابراین ، درجه‌های مختلف مواد کدامند؟

 

گرید ماده با ترکیبی از حروف و اعداد ارائه می‌شود و نشان دهنده کاربرد، ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی محصول است. قبل از تصمیم به خرید باید گرید مواد را خیلی دقیق مطالعه کنید.

همچنین توجه داشته باشید که اگر نصب فلنج صحیح نباشد، مونتاژ از کار می‌افتد. این موضوع حتی ممکن است منجر به آسیب دیدگی افراد و به خصوص کارگران شود و جان آنها را به خطر بیاندازد. شما باید به انواع فلنج‌ها ، ریشه های فولادی و ساخت آنها و همچنین کیفیت ساخت آنها دقت کافی داشته باشید.

 

نکاتی که باید قبل خرید فلنچ بدانیم

 

چند گرید مواد اصلی برای فلنج لوله وجود دارد که به صورت زیر می‌باشند:

 

  1. ASTM A182 F51 ، ASTM A182 F53 / 55(فلنج فوق العاده دوبلکس و دوبلکس) 

و گرید بالا (Monel Hastelloy،   فلنج اینکونل).

2. ASTM A182 F321، F316، F304 (فلنچ ضد زنگ)

3. ASTM A182 F11 تا F91 (فلنچ فولاد آلیاژی)

4. ASTM A694 (فلنچ های فولادی کربنی با عملکرد بالا MSS SP-44 برای لوله های خط)

5. ASTM A350 LF1، LF2، LF3، LF6 (فلنچ: برای خدمات دمای پایین تر CS)

6. ASTM A105 (فلنج‌های فولادی کربن برای خدمات با درجه حرارت طبیعی تا بالا)

 

مواد فلنج و لوله باید با نمودارهای انتخاب مواد لوله کشی ASTM مطابقت داشته باشد.

 

ساخت فلنچ از مواد مختلف

 

مواد معمولی که برای این گار استفاده می‌شوند شامل برنز، چدن، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد کربن و پلاستیک است (اگرچه ما با پلیمرها سر و کار نداریم و همچنین آنها در B16 موجود نیستند). در بعضی مواقع ، چند مواد مختلف در ایجاد یک نوع فلنج مفید واقع می‌شنود.

 

أنواع مختلف فلنج

 

توزیع کنندگان فلنچ انواع مختلفی از فلنج را ارائه می‌دهند. نوع خاصی از فلنج وجود ندارد که متناسب با هر موقعیتی باشد. انتخاب فلنچ باید با دقت و در نظر گرفتن تمام موارد انجام شود. اگر از فلنچ اشتباه در پروژه استفاده شود، می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

چند فلنچ لوله معروف شامل فلنج اریفیس، سوکت، رشته‌ای، لپ جوینت، لغزشی، گردن جوشی و کور می‌باشند. هر کدام از این فلنج‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند.

معنی فلنچ اریفیس (orifice flange) این است که باید یک دهانه سنج؟؟ را در خود جای دهد که بتواند سرعت جریان درون لوله و همچنین دما و فشار را به راحتی ردیابی کند. این یکی از دلایلی است که باعث می شود دهانه متر به یکی از قطعات پیچیده برای ایجاد تبدیل شود. از طرف دیگر ، فلنج کور یکی از پیچیده‌ترین طرح‌های فلنچ است و به خوبی با فلنج حلقه‌ای جفت می‌شود.

اگر در یک پروژه به انواع مختلفی از فلنج نیاز دارید، کار عاقلانه‌ این است که برای همه آنها با یک ارائه دهنده واحد کار کنید. این امر کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که همه محصولات با استانداردهای کیفیت یکسان ساخته شده اند.

 

ریخته گری و فورج فلنج

 

دو روش وجود دارد که برای ایجاد فلنج مفید است. این موارد شامل فورج و ریخته گری است. هر دو روش ممکن است به خوبی کار کنند، اما هر روش تولید دارای معایب و مزایای خاصی است. ریخته‌گری منسوخ شده و برای سرویس‌های پراسترس مفید نیستند.

 

ایجاد محصولات ریخته گری زمانی قابل مشاهده است که فلز مذاب آنها را در قالب یا ظرف ریخته و شکل مطلوبی ایجاد کنند. شمش‌ها و قالب‌های فولادی هنگام تولید محصولات فورج مفید هستند. قرار گرفتن در معرض فشارهای حرارتی و مکانیکی به آنها کمک می‌کند تا اشکال مختلف را دستکاری کنند.

مسئله ای که در مورد فلنج‌های ریخته گری شده وجود دارد این است که آنها بسیار مستعد نقص داخلی هستند. این بدان معناست که شما نمی توانید از آنها در شرایط بسیار پر فشار استفاده کنید زیرا احتمال خرابی های ناگهانی و بدون هشدار وجود دارد. از آنجا که خطر نقص داخلی وجود دارد، فلنج‌های ریخته گری نیز به احتمال زیاد تحت تأثیر خوردگی قرار می‌گیرند.  

 

 

در مقابل ، فلنج‌های فورج نه تنها قابل اعتماد هستند بلکه در برابر فشار بیشتر نیز مقاومت می کنند. قطعات فورج دارای حدود 37٪ مقاومت در برابر فرسودگی هستند. این از انواع دیگر بالاتر است و به این معنی است که ماندگاری بیشتری دارند. بنابراین ، بهترین کار این است که بر روی محصولات فورج با مقاومت بالا سرمایه گذاری کنید زیرا معمولاً برای سرمایه گذاری طولانی مدت با استفاده از کاربرد فشار بالا بهتر هستند.

 

نتیجه

 

اگر قبل از خرید فلنج از انواع و کاربردهای متنوع آگاهی کامل ندارید ، حقایق فوق به شما کمک می کند پروژه صنعتی خود را درک کرده و انتخاب درستی داشته باشید. امیدواریم با کمک این راهنما بتوانید موارد اصلی را قبل از خرید فلنج شناسایی کنید. 

 

منبع:

https://www.texasflange.com/blog/things-to-know-before-buying-flanges/