شرکت آذین فورج

مزایا و ویژگی های فلنج‌های استیل ضد زنگ سوپرداپلکس

مزایا-و-ویژگی-های-فلنج‌های-استیل-ضد-زنگ-سوپرداپلکس

مزایا و ویژگی های فلنج‌های استیل ضد زنگ سوپرداپلکس 

                                                                   

داپلکس  یک آلیاژ Fe-Ni-Cr است که در دمای اتاق دارای ریزساختار فولاد ضد زنگ فریتی- آستنیتیک دو فاز است.

ترکیب گریدهای آستنیتیک و فریتیک با یک مزیت همراه است. این بدان معنی است که فلز حاصل از آن یک ساختار متالورژی پیشرفته دارد کخ شامل دو فاز است که از خواص هر دو ریزساختار بهره مند می‌شود. این ویژگی‌ها همچنین باعث می‌شود که فولاد داپلکس در صنایع سنگین مانند فرآوری شیمیایی ، گاز ، هسته ای و میدان های نفتی بسیار محبوب باشد.

 

ساخت فلنج های داپلکس

 

خصوصیات فولادهای دوبلکس با مولیبدنوم (تا 5٪) ، کروم بالا (28-28٪) و محتوای کمتر نیکل نسبت به فولاد ضد زنگ آستنیتیک مشخص می‌شود. بیشترین فولادهای ضد زنگ دوبلکس مورد استفاده 2205 (5٪ نیکل ، 22٪ کروم) و 2507 (7٪ نیکل ، 25٪ کروم) می‌باشند. 2507 به دلیل مقاومت بیشتر در برابر خوردگی به عنوان "سوپر دوپلکس" نیز شناخته می‌شود.

منشا فولادهای داپلکس به دهه 1920 برمی‌گردد، اولین بار در سوئد در سال 1930 ساخته شد. با این حال، محبوبیت استفاده از تنها دوپلکس از حدود 30 سال پیش هنگامی که تکنولوژی فولاد سازی پیشرفت کرد، افزایش یافت.

 

دو نوع ساختار فلزی که برای ساخت داپلکس استفاده می‌شود فریتی و آستنیتیک است. این دو فلز برای بسیاری از کاربردها مناسب هستند، اما هر دو ضعفی دارند که استفاده از آنها را در 100٪ موارد منع می‌کند.

 

 فلنج سوپرداپلکس

 

آستنیتیک دارای مقاومت / قدرت کمتری برای کاهش ترک خوردگی در برابر تنش است. فریتیک با مقاومت کم در دمای پایین ، قابلیت جوشکاری ضعیف و استحکام کمتری دارد.

تولید یک ترکیب شیمیایی می‌تواند به ترکیب فریتی و آستنیتی کمک کند. این امر منجر به ایجاد فلز با مقاومت در برابر ترک خوردگی در برابر تنش، مقاومت بالا ، قابلیت جوشکاری خوب و استحکام بالاتر می‌شود.

مقاومت بالای فلنج ضد زنگ داپلکس به این معنی است که دامنه 0.2٪ PS  برای گریدهای فعلی دوپلکس از 400-500 MPa است. این موضوع می تواند منجر به کاهش ضخامت مقطع و کاهش وزن فلنج شود. مزیت این امر به ویژه برای کاربردهای ساختاری، مانند پل‌ها ، مخازن ذخیره‌سازی و مخازن تحت فشار قابل توجه است.

یک جنبه منفی آن این است که دوپلکس ها در دمای شدید می توانند شکننده باشند. این بدان معناست که استفاده از آن از حداکثر دما 300 درجه و حداقل دما -50 درجه محدود شده است.

 

مزایای داپلکس

فولاد ضد زنگ دوپلکس دارای مجموعه ای از مزایا است. از جمله:

 

مقاومت در برابر خوردگی

 

مانند تمام فولادهای ضد زنگ، مقاومتش در برابر خوردگی به ترکیب فولاد ضد زنگ با نیتروژن ، مولیبدنوم و کروم بستگی دارد. فولاد ضد زنگ دوپلکس در برابر خوردگی مقاوم است و حتی در محیط های سولفید و کلرید، فولاد ضد زنگ دوپلکس مقاومت بسیار بالایی در برابر ترک خوردگی در برابر استرس (SCC) از خود نشان می‌دهد.این خوردگی از نوعی است که ممکن است در صورت وجود مجموعه خاصی از عوامل ایجاد شود مانند: محیط خورنده، تنش کششی و دمای بالا کافی.

 

استحکام

 

مقاومت فولادهای ضد زنگ داپلکس تقریباً دوبرابر فولادهای ضد زنگ معمولی فریتی یا آستنیتکی است.

 

قابلیت انعطاف پذیری و سختی

 

فولاد ضد زنگ داپلکس می تواند از شکل پذیری و سختی گریدهای فریتی فراتر رود.

 

قابلیت جوشکاری

 

انواع فولاد ضد زنگ داپلکس دارای قابلیت جوش پذیری خوبی هستند. شما می توانید از فرآیندهای استاندارد جوشکاری استفاده کنید ، حتی اگر در مقایسه با گریدهای آستنیتکی جوشکاری آنها آسان نباشد.

 

مقاومت در برابر حرارت

 

فولاد ضد زنگ دوپلکس دارای انبساط حرارتی پایین تر و هدایت گرمای بالاتر از فولاد آستنیتکی است. از گریدهای داپلکس می توان به راحتی تا دمای حداقل -50 درجه سانتیگراد استفاده کرد. در دماهای پایین، شکل پذیری بهتری نسبت به گریدهای فریتی فولاد دارند.

 

هزینه

فولادهای ضد زنگ داپلکس محتوای مولیبدنوم و نیکل کمتری نسبت به نمونه‌های آستنیتکی دارند. محتوای آلیاژی پایین به این معنی است که فولاد ضد زنگ دوپلکس می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد. علاوه بر این، این امکان نیز وجود دارد که شما می‌توانید ضخامت فولاد ضد زنگ داپلکس را کاهش دهید. محصولات نازکتر به معنای امکان صرفه‌جویی قابل توجه در وزن است.

 

قابلیت انعطاف پذیری و سختی

 

فولاد ضد زنگ دوپلکس از شکل پذیری و مقاومت گریدهای فریتی فراتر است ، اگرچه آنها به سختی گرید‌های آستنیتکی نیستند.

 

مزایای لوله‌های فولادی ضد زنگ سوپرداپلکس

 

لوله های فولاد ضد زنگ سوپرداپلکس در مقایسه با گریدهای آستنیتکی و فریتی به هزینه کمتری نیاز دارند. این ماده عملکرد برجسته و مقاومت در برابر کشش را نشان می‌دهد. این دو ویژگی مواد بهترین انتخاب را برای شرکت‌ها ارائه می‌دهند.

در اینجا ، سوپر داپلکس اصطلاحی است که در سال 1980 برای نشان دادن توانایی و عملکرد بالا در آلیاژ استفاده شد. سوپر دوبلکس فولاد ضد زنگ حاوی کروم بالا است. این موضوع لوله ها را برای کار در محلول‌های سوزاننده حاوی کلر و اسید مقاوم و مناسب می‌کند. این شرایط در صنایع پتروشیمی و شیمیایی وجود دارد. فولاد ضد زنگ فوق العاده داپلکس در صورت امکان جایگزین مواد فولادی نرم معمولی می‌شود.

 

ویژگی های لوله های فولادی ضد زنگ داپلکس

 

لوله های سوپر داپلکس از جنس استیل ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالایی دارند. آنها در صنایع شیمیایی و دریایی بسیار مفید هستند. این نوع لوله‌ها در خطوط سیم و معماری به خوبی کار می‌کنند. لوله های سوپر دوبلکس از جنس استیل ضدزنگ در تجهیزات قرقره و بالابر نیز مفید هستند. لوله‌های سوپرداپلکس فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی در مقایسه با فولاد داپلکس معمولی مقاومت بالاتری نشان می‌دهند. این ماده همچنین با کشش و استحکام فوق‌العاده مقاومت کششی و عملکرد خوبی را نشان می دهد. خوردگی تنشی و قابلیت خوردگی لوله های فولادی ضد زنگ سوپر داپلکس آنها را در کاربردهای صنعتی همه کاره مفید می کند.

لوله های سوپر داپلکس از جنس استیل ضدزنگ در ساختارهای دریایی ، کارخانه های فرآوری مواد شیمیایی و مبدل‌های حرارتی مفید هستند. ویژگی‌های مکانیکی لوله‌های فولادی ضد زنگ سوپرداپلکس شامل تنش ، سختی و کشش است.

 

نتیجه

 

فولاد ضد زنگ داپلکس یکی از کاربردی ترین فلزات است که می‌توانید در کاربردهای تجاری استفاده کنید.این فولاد نام خود را از آنجا دریافت کرده است که از دو نوع درجه فلز تشکیل شده است که شامل فولاد ضد زنگ فریتی-آستنیتکی می‌باشد. فلنج در این گریدهای داپلکس مزایای خوبی دارند که می تواند ثابت کند انتخاب صحیحی است.