شرکت آذین فورج

فلنج-چیست؟

فلنج چیست؟

 

 

کلیات فلنچ

فلنج روشی است برای اتصال لوله ها، شیرآلات، پمپ ها و سایر تجهیزاتی که برای تشکیل سیستم لوله کشی نیاز هستند. فلنج همچنین دسترسی آسان برای تمیز کردن ، بازرسی یا اصلاح را نیز فراهم می کند. فلنج ها معمولاً جوش داده می‌شوند یا پیچ می‌شوند. اتصالات فلنجی با پیچ و مهره دو فلنج با یک واشر بین آنها ساخته می‌شود تا نشتی نداشته باشد.

 

انواع فلنج ها

بیشترین نوع فلنج در صنایع پترو و شیمیایی عبارتند از:

 

 • فلنج گردن جوشی
 • فلنج لغزنده
 • لپ جوینت
 • فلنج رشته‌ای
 • فلنج کور

   

   

   

  انواع فلنج مورد استفاده در صنایع پترو و شیمیایی

  فلنج چیست؟فلنج چیست؟

   

  همه انواع به جز فلنج لپ جوینت با صورت فلنج برجسته ارائه می شوند.

   

  علامت های ویژه

  به جز فلنج  های استاندارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند ، هنوز تعدادی فلنج خاص وجود دارد مانند:

 • فلنج اوریفیس
 • فلنج های گردن جوشی بلند
 • ولدوفلنج / نیپوفلنج 
 • فلنج اکسپندر
 • فلنج کاهشی

   

   

  مواد مورد استفاده برای فلنج

  فلنج های لوله با انواع مختلف مواد از جمله فولاد ضد زنگ ، چدن ، آلومینیوم ، برنج ، برنز ، پلاستیک و غیره ساخته می‌شوند. اما بیشترین مواد مورد استفاده برای آنها فولاد کربنی فورج شده است که دارای سطوح ماشینکاری شده می‌باشند.

  علاوه بر این ، فلنج ها ، مانند اتصالات و لوله‌ها ، برای اهداف خاص، بعضی اوقات در قسمت داخل به لایه‌هایی از مواد با کیفیت کاملاً متفاوت مانند خود فلنج ها مجهز می‌شوند که "فلنج های خط دار" هستند.؟

   

  مواد فلنج اساساً در هنگام انتخاب لوله تنظیم می‌شود، در بیشتر موارد ، فلنج از همان ماده لوله است.

  تمام فلنج های مورد بحث در این مقاله تحت استانداردهای ASME en ASTM هستند، مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد. ASME B16.5 ابعاد ، تحمل ابعاد و غیره و ASTM کیفیت های مختلف مواد را توصیف می کنند.

   

  ابعاد فلنج

  هر فلنج ASME B16.5 دارای تعدادی ابعاد استاندارد است. اگر یک طراح در ژاپن یا یک تهیه کننده کار در کانادا یا یک لوله کش در استرالیا در مورد فلنج گردن جوش NPS 6 ، کلاس 150 ، جدول 40 ASME B16.5 صحبت می کند ، آنگاه از فلنج که در تصویر زیر نشان داده شده است صحبت شده است:

   

   

  در صورت سفارش فلنج ، تامین کننده می‌خواهد از کیفیت مواد مطلع شود. به عنوان مثال ASTM A105 یک فلنج فولادی کربنی فورج شده است ، در حالی که A182 یک فلنج ضد زنگ فورج شده است.

   

  بنابراین ، در یک سفارش صحیح برای یک تامین کننده ، دو استاندارد باید مشخص شود:

   

  فلنج گردن جوشکاری NPS 6 ، کلاس 150 ، جدول 40 ، ASME B16.5 / ASTM A105

  فلنج گردن جوش NPS 6 ، کلاس 150 ، S40

  فلنج چیست؟

  فلنج فوق دارای 8 سوراخ پیچ و مهره جوشکاری 5/37 درجه (دایره قرمز) است. تمام ابعاد داده شده بر حسب میلی متر است. صورت برجسته (RF) نیازی به مشخص شدن نیست ، زیرا در ASME B16.5 ، هر فلنج به صورت استاندارد با صورت برآمده تحویل داده میشود. فقط یک طراحی متفاوت مانند Ring Type Joint (RTJ) ، Flat Face (FF) و غیره) باید مشخص شوند.

   

   

  اتصالات فلنج بولت دار(پیچی)

  اتصال فلنج بولت دار ترکیبی پیچیده از بسیاری از عوامل (فلنج ، پیچ و مهره ، واشر ، فرآیند ، دما ، فشار ، متوسط (وسیله)؟) است. همه این عناصر مختلف به یکدیگر وابسته اند و برای دستیابی به یک نتیجه موفقیت آمیز به یکدیگر وابسته‌اند.

  قابلیت اطمینان اتصال فلنجی کاملاً به کنترل صحیح فرآیند ساخت اتصالات بستگی دارد.

   

   

  اتصال فلنج پیچی معمول

  فلنج چیست؟

   

  نقل قول از کتاب JOHN H. BICKFORD ، "مقدمه ای برای طراحی و رفتار اتصالات بولت دار ":

  اینكه تمام نیروی مهاركننده مهمی كه اتصال را محکم نگه می‌دارد - و بدون آن هیچ اتصالی وجود نخواهد داشت - توسط یك طراح اتصال خوب و یا قطعات با كیفیت بالا ایجاد نشده است. بلکه توسط مکانیک در محل کار با استفاده از ابزارها ، روش ها و شرایط کاری که ما برای او فراهم کرده ایم ایجاد می‌شود ... و علاوه بر این: خالق نهایی نیرو، مکانیک و زمان صرف شده برای ایجاد آن در طی مونتاژ می‌باشد. بنابراین درک این روند برای ما بسیار مهم است.

   

  چندین سال است که این صنعت ماهیت مهم نصب و مونتاژ را تشخیص داده است. در اروپا، تأكید بر این بوده است كه ساخت توسط كارشناسان آموزش دیده و معتبر به طور مشترک انجام شود که این امر منجر به انتشار استاندارد فنی اروپا شد: TS EN 1591 قسمت 4 با عنوان "فلنج ها و اتصالات آنها. قوانین طراحی برای فلنج دایره ای واشر دار. صلاحیت پرسنل در مونتاژ اتصالات بولت‌دارنصب شده در تجهیزات با هدف دستورالعمل تجهیزات فشار. (PED) 

   

  این استاندارد یک روش برای آموزش و ارزیابی تکنسین های درگیر در ساخت و شکستن اتصالات فلنج ارائه می دهد و می‌توان آن را مشابه آموزش مورد نیاز برای جوشکارانی که با کار مخزن تحت فشار کار می‌کنند ، دانست. انتشار آن اهمیتی را که برای کنترل صحیح عملکرد بدون نشت فلنج قائل شده است ، نشان می دهد.

  اما این واشر یکی از دلایل زیادی است که سبب می‌شود اتصال فلنج پیچ‌دار نشت کند.

   

  حتی هنگامی که تمام اجزای اتصال پیچیده فلنج بولت‌دارکاملاً هماهنگ باشند ، مهمترین عاملی که منجر به موفقیت یا شکست آن اتصال فلنج پیچ دارمی‌شود، توجه کافی به فرآیند نصب صحیح واشر توجه خواهد بود.  اگر به درستی انجام شود ، مونتاژ بدون نشت باقی می‌ماند.یادداشت نویسنده ...

   

  اتصالات فلنچ در مقابل اتصالات جوش داده شده

  هیچ استانداردی وجود ندارد که تعریف کند که از اتصالات فلنچ استفاده شود یا خیر.

  در یک کارخانه تازه ساخته شده رسم است که اتصالات فلنچ را به حداقل برسانید، زیرا برای اتصال دو قطعه لوله فقط یک جوش لازم است. این باعث صرفه جویی در هزینه های دو فلنچ ، واشر ، پیچStud  ، جوش دوم ، هزینه NDT برای جوش دوم و غیره می شود.

   

  برخی از معایب اتصالات فلنچ:

   

  هر اتصال فلنچی ممکن است نشت کند.

  سیستم های لوله فلنچی به فضای بسیار بیشتری نیاز دارند (فقط به یک قفسه لوله فکر کنید).

  عایق بندی سیستم لوله های فلنجی گرانتر است (کلاهک های مخصوص فلنج).

   

  مزایای اتصالات فلنچ

  البته ، اتصالات فلنچ مزایای زیادی دارد. چند نمونه:

 • یک خط جدید می تواند شامل چندین لوله باشد و می تواند در کارگاه تولید شود.
 • قسمت‌های جدید را می توان بدون نیاز به جوشکاری مونتاژ کرد.
 • ·      (NDOاشعه ایکس ، آزمایش هیدرو و غیره) لازم نیست ، زیرا این کار در کارگاه انجام شده است.
 • انفجار و نقاشی لازم نیست ، زیرا حتی این کار در یک کارگاه انجام شده است (فقط آسیب های رنگ در هنگام نصب باید اصلاح شود).

  همانند بسیاری از موارد ، همه چیز مزایا و معایب خود را دارد.

  برای دانستن نکاتی که قبل از خرید فلنج لازم است بدانید به این مقاله مراجعه کنید.

   

  برای مشاهده منبع و مطالعه بیشتر بر روی این لینک کلیک کنید.