شرکت آذین فورج

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

طبق-خودرو-چیست-و-چه-وظیفه-ای-دارد؟

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 

هنگام حرکت با ماشین بر روی ناهمواری‌های جاده نوسانات و ضربات زیادی به ماشین و سرنشینان خودرو وارد میشود که باعث آسیب به قطعات خودرو و سرنشینان خواهد شد. همانطور که در مقالات قبلی گفته شد وظیفه گرفتن این نوسانات در خودرو بر عهده سیستم تعلیق می‌باشد. در واقع اگر سیستم تعلیق خودرو نباشد حتی تحمل یک مسیر کوتاه نیز بسیار دشوار خواهد بود. 

 

شاسی خودرو بخش ثابت و بدون حرکت یک خودرو می‌باشد. اما سیستم تعلیق خودرو مجموعهای از اجزا متحرک می‌باشد که در طول حرکت خودرو به طور دائم جابجا می‌شوند و به حرکت در می‌آیند. سیستم تعیلق که نام دیگر آن سیستم فنر‌بندی خودرو است شامل قطعاتی همچون چرخ‌های خودرو ، کمک فنر‌ها و فنر ها و ستون‌های نگهدارنده خودرو می‌باشد. بنابراین وظیفه اصلی این سیستم متصل کردن بدنه به چرخ‌ها و نیز مدیریت ارتباط بین جاده و خودرو می‌باشد. این سیستم در عملکردهای دیگری نیز مانند هدایت خودرو، شتاب گرفتن آن و همچنین ترمز و توقف خودرو نقش بسیار مهمی ایفا میکند.

 

طبق یکی از قطعات مهم و کلیدی در سیستم تعلیق خودرو میباشد که بسیار کاربردی است. طبق خودرو قطعه ای فلزی است که در دو سر دارای بوشهای محوری می‌باشد. این قطعه از یک سو به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از سمت دیگر به شاسی خودرو متصل می‌شود. در واقع طبق وظیفه‌ی اتصال شاسی به چرخ‌ها را بر عهده دارد. طبق‌ها در برخی خودروها شبیه به حرف Aمی‌باشند. زیرا این قطعه از سمتی که به شاسی خودرو متصل می‌شوند دارای دو محور می‌باشند. در این حالت به این طبق‌ها، جناغی نیز گفته می‌شود. اگر شکل A را نظر بگیرید، سربالای آن به سیستم تعلیق و دو سرپایین آن به شاسی خودرو متصل می‌شوند. این مسئله از دید مکانیکی هم استحکام بیشتری ایجاد می‌کند و هم درنهایت باعث تقسیم فشارهای وارده بین دو خروجی می‌شود.

 

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 

 

 

 

 

 

با توجه به متنوع بودن خودروها و سیستم تعلیق آنها سازندگان از طبق‌های مختلفی استفاده می‌کنند. در برخی خودروها هر دو محور خودرو دارای طبق می‌باشند و در برخی دیگر در یکی از محورهای خودرو از طبق استفاده شود.با توجه به نوع خودرو  محل قرارگیری طبق ها نیز متفاوت است و می‌تواند در نیمه بالا و یا نیمه پایین چرخ وسیله نقلیه باشد. به طبق‌هایی که در نیمه بالای چرخ قرار می‌گیرند طبق بالا و به طبق‌هایی که در نیمه‌ی پایین چرخ قرار می‌گیرند طبق پایین گفته می‌شود. امروز با گسترش استفاده از سیستم فنر و کمک فنر یکپارچه استفاده از طبق بالا کاهش پیدا کرده و اکثر خودروهای جدید دارای طبق پایین می‌باشند. همچنین محل اتصالات طبق‌ها دارای قطعه‌ای به نام بوش است که وظیفه اتصال طبق به شاسی را بر عهده دارد.

 

اتصالات طبق در سه بخش صورت می‌گیرد؛ در قسمت داخلی توسط یک بوش لاستیکی که روی بوش فلزی سوار شده است به شاسی خودرو متصل می‌شود. انتهای بیرونی طبق نیز توسط یک مفصل به نام سیبک به سگدست وصل می‌شود. قسمت وسط طبق به میل موجگیر متصل می‌باشد.

 

طبق خودرو چیست و چه وظیفه ای دارد؟

 

طبق به عنوان عضوی از سیستم تعلیق خودرو، حرکتش را فراهم می‌کند و نیز به کمک دیگر قطعات این سیستم، زوایای کمبر و کستر را می‌سازند. انتقال و خنثی سازی نیروهای عرضی وارده از جاده به شاسی نیز از وظایق طبق می‌باشد. همچنین نیروهای طولی وارده از جاده را که از طریق سگ دست منتقل شده به میل موجگیر و در نهایت به شاسی انتقال می‌دهد.