شرکت آذین فورج

چه عواملی باعث خوردگی لوله های گاز می شود؟

خوردگی


چه عواملی باعث خوردگی لوله های گاز می شود؟

در مورد سیستم های لوله کشی خوردگی یک مشکل رایج است. در واقع ، مطالعه ای که توسط اداره بزرگراه فدرال ایالات متحده منتشر شد تخمین زد که هزینه مستقیم خوردگی در ایالات متحده سالانه 276 میلیارد دلار است. این حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور است.

اما علت اصلی خوردگی خطوط لوله نفت و گاز چیست؟ چگونه در وهله اول از خوردگی سیستم های لوله کشی میتوان جلوگیری کرد؟ در سیستم های لوله کشی ، خوردگی داخلی ناشی از اکسیداسیون مواد فلزی داخل سیستم است. از طریق انتخاب مواد مناسب ، پوشش های محافظتی ، کنترل کیفیت محصول ، تمیز کردن خطوط و افزودنی های بازدارنده خوردگی می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

 

چرا خوردگی داخلی با خطوط لوله نفت و گاز یک مشکل است؟

مواد فلزی برای خوردگی نیازی به آب ندارند. خوردگی یک خرابی طبیعی است که از واکنش الکتروشیمیایی فلز با محیط اطراف آن ناشی می شود. در صورت عدم درمان طولانی مدت ، خوردگی از قسمتی از سیستم لوله کشی می تواند گسترش یابد. این باعث می شود سیستم قدرت و فشار عملیاتی خود را از دست بدهد.

در خطوط لوله نفت و گاز ، خوردگی داخلی زمانی اتفاق می افتد که آلاینده هایی که به طور طبیعی در سیستم وجود دارند با مواد خط لوله واکنش نشان می دهند. این آلاینده ها شامل دی اکسید کربن ، سولفید هیدروژن و سایر مواد شیمیایی است. برای جلوگیری از خوردگی داخلی ، این آلاینده ها باید کنترل یا کاهش یابند.

پوشش های داخلی خط لوله برای کنترل آلاینده ها اعمال می شود. بازدارنده های خوردگی نیز ممکن است تزریق شوند. روشهای موثر برای دور نگه داشتن این آلاینده ها باعث می شود خطوط لوله فولادی و اتصالات فولادی فورج شده بیشتر دوام بیاورند.

خطرات ناشی از خوردگی داخلی چیست؟

بدون حذف آلاینده مناسب ، خوردگی داخلی می تواند باعث از بین رفتن فلز در داخل خط لوله شود. با گذشت زمان ، این از دست دادن فلز می تواند باعث کاهش ضخامت لوله و سایر تجهیزات مانند اتصالات لوله داخلی شود.

خوردگی خطوط لوله می تواند عمومیت یافته یا موضعی باشد. خوردگی عمومی به تلفات فلز اشاره دارد که به طور مساوی در داخل سیستم لوله کشی توزیع شده است. خوردگی موضعی ، که به آن سوراخ نیز گفته می شود ، زمانی رخ می دهد که مناطق جداگانه ای از دست دادن فلزات در داخل خط لوله وجود داشته باشد.

از دست دادن فلز می تواند باعث نشت ، ترک ، شکاف یا پارگی خط لوله شود. برای کاهش ریسک این مشکلات ، تعویض تجهیزات و قسمت های خط لوله مهم است. سیستم های لوله کشی خورده مستعد تنش خارجی ، رویدادهای فشار بیش از حد و حرکت زمین هستند.

منبع

HTTPS://LYNCOFLANGE.COM/WHAT-CAUSES-OIL-AND-GAS-PIPELINE-CORROSION/