شرکت آذین فورج

تعویض-سیبک-خراب

 

تعویض سیبک خراب

سیبک قطعه ای فلزی از خودرو می باشد  که نقش بسزایی در تسهیل حرکت خودرو دارند. این قطعه مانند دیگر قطعات ممکن است براثر عوامل مختلفی مانند زنگ زدگی و خوردگی و ... دچار آسیب دیدگی شود و در نهایت مجبور به تعویض این قطعه باشیم. این کار باید توسط متخصصینی که به سیستم جلوبندی و تعلیق ماشین مهارت دارند صورت گیرد. برای این کار به ابزارهای زیر نیاز است:

 • انبردست
 • آچار یکسر 12 و 17 و 19
 • آچار چرخ
 • چکش
 • جک

   

  پس از تهیه ابزار مورد نیاز مراحل زیر باید انجام شوند: 

  1. در ابتدای کار خودرو خود را بر روی یک سطح صاف پارک نمایید.
  2. در مرحله بعد پیچ های چرخ را شل کنید.
  3. جک زده و ماشین را در ارتفاع مناسب قرار دهید. محل جک باید زیر شاسی باشد.
  4. چرخی که سیبک آن را می خواهید تعویض کنید باز کنید و سپس مهره سیبک را با آچار 17 یا 19 باز کنید.
  5. با یکسر 17 مهره پشت سیبک را شل کنید.
  6. با چکش زدن از قسمت کناری محلی که سیبک رد شده است ، سیبک را آزاد کنید.
  7. سیبک را باز کرده و سیبک نو را ببندید.
  8. برای سمت دیگر نیز به همین منوال عمل کنید.

   نکته : برای تنظیم فرمان نیاز به متر یا میله تنظیم می باشد.

  9.       پس از طی این مراحل و بستن سیبک نو، چرخ ها را صاف کنید و یک میله بین دو چرخ جلو قرار دهید.از سمت جلو لاستیک و میله باید با هر دو طرف در تماس باشد؛ اما از عقب باید به اندازه یک سکه ی پولی بین چرخ ولاستیک از یک طرف فاصله باشد، برای تنظیم با انبر قفلی بازوی فرمان را بچرخانید اگر باز کنید جلوی لاستیک جمع می­شود و اگر ببندید جلوی چرخ باز می­شود؛ دقت کنید که هر دو طرف را به یک اندازه شل و سفت کنید.
  10.        در آخر، با ماشین دور بزنید و فرمان ماشین را تنظیم کنید. اما میزان فرمان برای چه؟ گاهی فرمان به سمت راست یا چپ کشیده می­شود. این مشکل خطرناک است و باید برطرف شود. بهترین شرایط فرمان این است که در دست راننده ثبات داشته باشد و در صورت رها شدن فرمان به چپ یا راست منحرف نشود. اگر خودرو به یک سمت متمایل شود متواند ایراد کار از یکی از این قسمت­ها باشد:1. عدم میزان فرمان 2. خراب بودن جلوبندی 3. لاستیک­خراب 4. رینگ خراب و جلوبندی نا مناسب .

    

   البته میزان کردن فرمان مثل تعویض روغن و تنظیم باد امری مدت دار نیست. یعنی تا زمانی که خودروی شما در حالت با ثبات حرکت میکند نیازی به میزان فرمان ندارد.

   اما ماشین هایی مانند پژو405 و سمند، همه وزن خودرو روی رام آنها سوار است. دچار مشکل عدم میزان فرمان به دلیل شاسی نمیشوند اما این مشکل در خودروهایی مثل پراید قابل مشاهده است. زمانی که شاسی این خودروها باز یا بسته شود میتواند میزان فرمان خودرو را حالت استاندارد و تنظیم خارج کند. کمک فنرها معمولاُ در بحث میزان فرمان نقشی ندارند. اما اگر درست کار نکنند، فرمان خودرو هنگام افتادن در دست اندارها می‌کوبد.

    

   تعویض سیبک خراب

   تعویض سیبک خراب

   تعویض سیبک خراب

    

    

   نکته: توجه داشته باشید، همه­ ی فاکتورهای احتمالی را در هنگام خرید هر گونه قطعه ایی برای سیستم خودرو نظر بگیرید. تنها در نظر گرفتن قیمت یک قطعه هنگام خرید کار بسیار اشتباهی است و ممکن است خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی را به همراه داشته باشد. زیرا عموماُ یک بار هزینه کردن درست از بسیاری از هزینه­ های احتمالی اضافه جلوگیری خواهد کرد.

   

   

   

   

  تعویض سیبک خراب