شرکت آذین فورج

انواع-مختلف-شیرهای-چک

انواع مختلف شیرهای چکشیرهای چک مهم ترین شیر در هر سیستمی هستند، چه برای تجهیزات صنعتی و چه برای لوازم خانگی. آنها برای عملکرد مناسب و همچنین محافظت در برابر جریان برگشتی و آسیب مورد نیاز هستند. از سوی دیگر، شیرهای چک برای استفاده در شرایط خاص طراحی شده اند.

 

کاربرد شیرهای چک:

  • برای محافظت از سیستم از آسیب دیدن جریان برگشتی سیال.
  • برای تضمین عدم وجود آلودگی در نتیجه جریان برگشتی سیال.
  • برای جلوگیری از سیفون شدن خط لوله.
  • برای دست نخورده نگه داشتن مهر و موم خلاء.

 

انواع شیر چک


انواع شیر چک:


Swing Check Valve با اجازه دادن یا توقف جریان سیستم لوله کشی از طریق یک دیسک در داخل شیر کار می کند. فشار باعث می شود که دیسک باز شود و همچنان که سیال در جهت مناسب جریان می یابد باز بماند. دیسک شیر با کاهش فشار بسته می شود و از برگشت جریان سیال جلوگیری می کند. سوپاپ چک سوئینگ در مواد مختلفی مانند PVC، CPVC، Clear و Industrial موجود است.

شیرهای Globe و Lift Check Valve بسیار شبیه به هم هستند. سوپاپ‌های چک سوئینگ از یک دیسک استفاده می‌کنند، اما در آن‌ها از یک پیستون یا یک توپ به جای آن استفاده می‌شود. دریچه‌های بازرسی بالابر بهتر از سوپاپ‌های برگشتی برای جلوگیری از نشتی کار می‌کنند.

Stop Check Valve اجازه می دهد تا با راه اندازی و متوقف کردن آن، جریان سیستم لوله را کنترل کنید. آنها از این جهت منحصر به فرد هستند که به شما اجازه می دهند جریان را کنترل کنید. شیرهای بازدارنده (Halt check valve)شیرهایی هستند که دارای یک کنترل بازدارنده هستند که به آنها اجازه می دهد بدون توجه به جهت یا فشار جریان را متوقف کنند. دریچه‌های چک را متوقف کنید وقتی فشار خیلی کم شود، به طور خودکار بسته می‌شوند و از جریان برگشتی جلوگیری می‌کنند.

Ball Check Valve (شیر چک توپ) یک توپ مبتنی بر جاذبه است که جایگزین دستگاه دیسکی می شود که معمولاً برای جلوگیری از جریان استفاده می شود. توپ تحت فشار جریان از خروجی لوله بلند می شود. هنگامی که فشار کم به اندازه کافی کاهش یابد، توپ به حالت اولیه خود در زمان توقف جریان باز می گردد. نوعی شیر بالابر، شیر چک توپی است.